

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.7272 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.5494 mm |
| Self Resonant Frequency | 43 MHz |
| Q Factor | 15 |
| Current Rating | 140 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 4.7 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 1.55 mm |
| Type | Wirewound |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
